Svaly versus tuky

Při hubnutí je důležité sledovat svalovou hmotu, která je podmínkou pro pálení tuků. Sledovat pouze váhu je nevypovídající, protože svaly jsou těžší.

Podle světové zdravotnické organizace podléhá lidstvo epidemii obezity. Pro úspěšné hubnutí je nutný správný postup zaměřený na proměnu poměru mezi tukem a svalovou hmotou. Pokud člověk hubne hladovkou a necvičí, ztrácí svalovou hmotu a především vodu. To se po chvíli zastaví, protože dojde k rychlému odbourání vody z organismu. To je prvotní ztráta „kilogramů“ na váze. Člověk se spokojí a rozvíjí svou snahu dále, aniž by tušil, že v organismu nastává problém. Bohužel dochází k vyvedení těla z rovnováhy a tělo přechází do obranného režimu. Je to stejný proces jako za dob hladomorů. Tělo šetřilo ve chvíli, kdy nemělo a celkově se zpomalilo a zmírnily se jeho nároky. Následný návrat do běžného stravování nebyl tak rychlý a razantní, protože jídla bylo po skrovnu. V současných poměrech, kdy po drastické dietě tělo nadměrně zasytíte, začne shromažďovat všechnu energii a váha se začne velmi rychle zvyšovat. Princip rychlého úbytku na váze spočívá ve snížení bazálního (klidového) metabolismu (tělo nemá na pokrytí základních životních funkcí) a má strach, že stav hladovky opět přijde. Brání se tím, že po požití jídla nabývá na váze a zadržuje vodu. A jo-jo efekt je okamžitý.


Při hubnutí je důležité nesledovat mizející kilogramy, ale změnu poměru mezi aktivní hmotou (svaly) a tukovou tkání včetně nejnebezpečnějšího tuku - viscerálního. To je tuk, který je uložený okolo orgánů. Svalová tkáň je aktivní tkáň, která spaluje přebytečnou energii, protože to je její pohon. Jsou-li v těle svaly, tělo spaluje a redukuje zdravě hmotnost. Pokud svaly nejsou, spalování je minimalizováno a hubnutí zbržděno. Po úspěšném hubnutí by měla nastat důležitá fáze fixace na nové stravovací a pohybové návyky, kdy často poradce, nebo kouč pomůže zvládnout nástrahy „spokojenosti“. Jednoduše řečeno, klient dojde do stavu, pro který začal program, tedy zhubnul a je uspokojený. Často se stává se, že si postupně začne omlouvat různé prohřešky a ty mohou přerůst přes únosnou míru nastoleného změněného životního stylu. Zde je velice rychlá cesta zpět do starých kolejí s velkou pravděpodobností zvýšení hmotnosti více, než před začátkem programu. A tak není těžké zhubnout, ale těžší je udržet se v nových kolejích. V tom pomůže kouč.


Václav Krejčík

výživový poradce a life kouč Energy Clinic

www.vaclavkrejcik.cz

Změna životního stylu

Cílem všech programů Energy Clinic je nastavit přijatelnou změnu životního stylu pro klienta dle jeho individuálních podmínek. Všechny programy jsou odborně vedeny a jsou zaměřeny na celkovou změnu životního stylu, hubnutí, optimalizaci stravovacích návyků, detoxikaci, odbourávání stresu a podporu životní energie.